Winter 2024 Quiz 1

← return to practice.dsc10.com


This quiz was administered in-person. It was closed-book and closed-note; students were not allowed to use the DSC 10 Reference Sheet. Students had 20 minutes to work on the quiz.

This quiz covered Lectures 1-4 of the Winter 2024 offering of DSC 10.


Problem 1

Select all the true statements below.

Answer: Option 1 and Option 3


Difficulty: ⭐️⭐️

The average score on this problem was 87%.


Problem 2

Consider the assignment statement below.

pear = [6, 10.1, "pear", 13]

What does the expression np.array(pear) evaluate to?

Answer: array(["6", "10.1", "pear", "13"])


Difficulty: ⭐️⭐️⭐️

The average score on this problem was 50%.


Problem 3

Suppose x and y are both ints that have been previously defined, with x < y. Now, define:

peach = np.arange(x, y, 2)

Say that the spread of peach is the difference between the largest and smallest values in peach. The spread should be a non-negative integer.


Problem 3.1

Using array methods, write an expression that evaluates to the spread of peach.

Answer: peach.max() - peach.min()


Difficulty: ⭐️⭐️⭐️

The average score on this problem was 62%.


Problem 3.2

Without using any methods or functions, write an expression that evaluates to the spread of peach.
Hint: Use [ ].

Answer: peach[len(peach) - 1] - peach[0] or peach[-1] - peach[0]


Difficulty: ⭐️⭐️⭐️⭐️

The average score on this problem was 36%.


Problem 3.3

Choose the correct way to fill in the blank in this sentence:

The spread of peach is the value of y - x.

Answer: always less than


Difficulty: ⭐️⭐️⭐️⭐️

The average score on this problem was 48%.



Problem 4

Suppose fruits is a DataFrame of the fruits Ashley bought at the grocery store, where:


Problem 4.1

Fill in the blanks below to add a new column to fruits called "price_per_ounce" that contains the price per ounce of each of the fruits in fruits. There are 16 ounces in a pound.

    fruits = fruits.__(x)__(price_per_ounce = __(y)__ / __(z)__)

Answer (x): assign


Difficulty: ⭐️⭐️⭐️

The average score on this problem was 71%.

Answer (y): fruits.get('price)


Difficulty: ⭐️⭐️⭐️

The average score on this problem was 67%.

Answer (z): (fruits.get('pounds') * 16)


Difficulty: ⭐️⭐️⭐️⭐️

The average score on this problem was 43%.


Problem 4.2

Write a line of code that evaluates to the amount of money, in dollars, that Ashley spent on fruit at the grocery store.

Answer: fruits.get('price').sum() or sum(fruits.get('price'))


Difficulty: ⭐️⭐️⭐️

The average score on this problem was 62%.


Problem 4.3

Fill in the blanks so that the expression below evaluates to the name of the fruit with the highest price per ounce.

    (fruits.sort_values(by = "price_per_ounce", ascending = __(x)__)
           .get(__(y)__).iloc[0])

Answer (x): False


Difficulty: ⭐️⭐️

The average score on this problem was 87%.

Answer (y): "fruit"


Difficulty: ⭐️⭐️⭐️

The average score on this problem was 65%.


Problem 4.4

Assuming that "mango" is one of the fruits Ashley bought, fill in the blanks so that the expression below evaluates to the price per ounce of "mango".

    fruits.__(x)__("fruit").get("price_per_ounce").__(y)__["mango"]

Answer (x): set_index


Difficulty: ⭐️⭐️⭐️⭐️

The average score on this problem was 41%.

Answer (y): loc


Difficulty: ⭐️⭐️

The average score on this problem was 83%.



👋 Feedback: Find an error? Still confused? Have a suggestion? Let us know here.